Po raz pierwszy w naszej szkole biblioteka zorganizowała dla uczniów zajęcia czytelnicze zatytułowane „Noc w bibliotece”. Na początku został opracowany regulamin oraz program zajęć. Wybrani zostali do tego projektu uczniowie klasy III b, których zapoznano z tymi dokumentami. Odbyło się również spotkanie informacyjne dla rodziców, na którym omówiono wszystkie niezbędne szczegóły.
Akcja rozpoczęła się 14 stycznia o godzinie 17.00. Wtedy to przybyło do szkoły 17 uczniów (jedna osoba zachorowała), którzy pod opieką Henryki Trojanowskiej –Białczak i Małgorzaty Pawlaczyk rozpoczęli swoją nocną przygodę w bibliotece.
Zajęcia rozpoczęto od podziału klasy na 5 zespółów. Każdy zespół miał za zadanie znalezienie ciekawostek na temat wybranego polskiego lub zagranicznego pisarza literatury dla dzieci. Uczniowie wymieniali swoich faworytów. Spośród wielu propozycji zdecydowaliśmy się pogłębić wiedzę na temat życia i twórczości: Jana Brzechwy, Jana Grabowskiego, Hansa Christiana Andersen, Charlesa Perrault i Astrid Lindgren. Najwięcej ciekawostek ( w Internecie) wyszukano na temat jedynej kobiety z tego grona, dlatego postanowiliśmy zgłębić wiedzę na temat państwa, z którego pisarka pochodziła - Szwecji. Uczniowie pracowicie zbierali wiadomości i ciekawostki na temat kultury, zabytków wyróżniających kraj. My też dzieliłyśmy się z uczniami wiedzą i ciekawostkami o tym państwie.
Po tej części uczniowie udali się do świetlicy szkolnej, gdzie czekała już na nich pani Jolanta Łukowska, która wtajemniczyła dzieci w pieczenie ciasteczek. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił na poszczególnych etapach tego przedsięwzięcia. Ugniatanie, wałkowanie ciasta, formowanie kształtów, czy też przygotowanie blaszek oraz pilnowanie czasu wypieku to były dla uczniów prawdziwe wyzwania.






W tym czasie na zapleczu świetlicy panie bibliotekarki przygotowywały kolacje. Uczniowie natomiast musieli przygotować stół do posiłku i podać przygotowane jedzenie. Zadowolony został nawet najbardziej wybredny gust. Na kolacji uczniowie mogli skosztować jogurtów, serka żółtego i topionego, pasztetu, twarogu, dżemu i nutteli. Podczas posiłku omówiono zasady nakrywania stołu oraz przypomniano zasad zachowania się podczas posiłku. Po tak obfitej kolacji wróciliśmy do biblioteki, gdzie czekało na nas następne zadanie do wykonania.












Kolejne minuty pobytu upłynęły nam na pracy z książką. Rozlosowane grupy miał za zadanie odpowiedzieć na pytania zawarte w teście wiedzy o książkach. Niektóre z nich wymagały tylko odświeżenia pamięci, ale na niektóre trzeba było poszukać odpowiedzi w zestawach książek, które każda grupa miała do dyspozycji na swoim stoliku. Zwycięska grupa została nagrodzona słodkim smakołykiem, a pozostałe drobnymi nagrodami pocieszenia.


Zbliżała się godzina 21.30, więc należało przygotować się do noclegu. Najpierw porozkładaliśmy w bibliotece materace, a uczniowie przyniesione śpiwory i poduszki. Kiedy miejsca do spania były już gotowe, wszystkie dzieci udała się do łazienek w celu dokonania wieczornej toalety i przebrania się w nocny strój. Następnie wszyscy już rozlokowani na swoich miejscach leżąc wygodnie, obejrzeli film na podstawie znanej lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Większości udało się obejrzeć film do końca. Inni zapadli już w głęboki sen. Po tak wyczerpującym wieczorze około godziny 24 ( albo i później) wreszcie wszyscy zasnęli.



Pobudka następnego dnia była o 7.07. Najpierw toaleta, potem sprzątanie noclegów i śniadanie. Po nim czekały dzieci zajęcia sportowe. Uczniowie poznali bardzo popularną w Szwecji zabawę, grę KUBB.





Jest to świetna gra zespołowa wykorzystująca zręczność zawodników. W zabawie biorą udział 2 drużyny od 1 do 6 uczestników. Tak w skrócie wyglądają zasady gry: Grę rozpoczyna się ustawiając elementy i wyznacza linie końcowe pola to tak zwane "linie bazowe". Na nich każda z drużyn ustawia po 5 kubb'ów. Na środku pola ustawia się króla. Celem gry jest przewrócenie przy pomocy pałek wszystkich kubb'ów przeciwnika, a następnie króla.
Pozostali uczniowie grali w „Piłkarzyki”, gry planszowe oraz ćwiczyli na salce gimnastycznej „Radosnej szkoły”. Potem nastąpiła zamiana grup, tak aby każdy mógł spróbować innej zabawy.



Niestety nieubłagalnie zbliżała się godzina 11, która zakończyła, mamy nadzieję długo niezapomnianą, „Noc w bibliotece”.
|