Informuję, że zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN ograniczenie funkcjonowania szkół zostaje przedłużone do 26 kwietnia 2020r.
Korzystając z okazji, pozwolę sobie również podsumować dotychczasową pracę naszej szkoły.
Przypomnę, że zdalne nauczanie rozpoczęło się 25 marca br. Nauczyciele zostali zobowiązani do zdalnej realizacji podstawy programowej i oceniania różnych form aktywności uczniów. Z dnia na dzień kształcenie na odległość przebiegało coraz sprawniej. Kontakty między uczniami i nauczycielami stały się coraz bardziej bezpośrednie dzięki zastosowaniu takich aplikacji jak Zoom czy zastosowaniu stron dedykowanych edukacji (np. padletów, epodręczników itp.). Jedną z największych przeszkód w organizacji zdalnej nauki był brak odpowiedniej ilości sprzętu komputerowego, zwłaszcza w rodzinach z kilkorgiem dzieci w wieku szkolnym. Dzięki udziałowi w projekcie "Cyfrowa Szkoła" jesteśmy w posiadaniu tabletów, które mogliśmy użyczyć najbardziej potrzebującym i tym samym, ułatwić uczniom aktywny udział w lekcjach.
W czasie nauki zdalnej umożliwiliśmy uczniom klas ósmych udział w próbnym egzaminie, który odbył się 30 - 31.03.br i 1.04.br. i obejmował zakres materiału z następujących przedmiotów: język polski, matematyka oraz język obcy (angielski lub niemiecki - zgodnie z wcześniej złożoną deklaracją). W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i dynamicznie zmieniającą się sytuację, zmianie uległy przepisy dotyczące m.in. harmonogramu właściwych egzaminów i rekrutacji. Konkretny termin egzaminu ósmoklasisty obecnie nie jest określony – zostanie on podany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej najpóźniej na 21 dni przed pierwszym dniem planowanego egzaminu.
Uczyli się nie tylko uczniowie. Nowa sytuacja niejako wymusiła na nas nauczycielach, przestawienie się na nowy sposób nauczania, poszszerzenie swojej wiedzy, a przede wszystkim umiejętności z zakresu wykorzystania technologii komputerowej do nauki zdalnej. Było to (i jest nadal) sporym wyzwaniem! W czasie godzin pracy byliśmy zajęci przygotowywaniem się do zajęć lub prowadziliśmy lekcje online. Popołudnia i wieczory zajęte były dokształcaniem – odbyliśmy wiele szkoleń, dzięki którym poznawaliśmy jeszcze więcej możliwości, jakie daje nam komputer i Internet. Wszystko po to, by zapewnić wysoką skuteczność nauczania zdalnego mimo braku możliwości bezpośredniego nadzoru nad uczniami.
Podsumowując: nadal obowiązują zasady i sposoby realizacji kształcenia na odległość, tzn. praca będzie przebiegać w domu, lekcje online – według nowego planu (ograniczającego liczbę zajęć online), zamieszczonego na stronie szkoły. Pozostałe lekcje, które nie odbędą się online, będą realizowane zdalnie przez pisemne polecenia, instrukcje, karty pracy, samodzielną pracę ucznia pod kierunkiem nauczyciela itp. Formy kontaktu są rozmaite: platformy edukacyjne, skrzynka mailowa w e-dzienniku, kontakt telefoniczny czy popularne, społeczne komunikatory.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy nadal będą wspierać naszych uczniów w kształceniu na odległość. Zachęcam Rodziców do regularnego kontaktu i zgłaszania ewentualnych problemów czy uwag.
Życzę wytrwałości i zdrowia.
Dyrektor Szkoły
Małgorzata Lewandowska